Odkryta przypadkiem, pojęta opacznie. Wyspa Wielkanocna w osiemnastowiecznych relacjach podróżników na tle rozważań o spotkaniu kultur

 • Autor:Zuzanna Jakubowska
 • Przekład tekstów źródłowych

  z
   języków angielskiego, hiszpańskiego, holenderskiego, niemieckiego:
  Zuzanna Jakubowska

  Z języka francuskiego:
  Michał Pirecki
 • Konsultacja marynistyczna:
  Marta Stebnicka
 • Recenzenci: prof. UW dr hab. Grażyna Grudzińska
  dr hab. Tadeusz Miłkowski
 • Okładka: miękka
 • nośnik: druk
 • Rok: 2013
 • Liczba stron: 488 + 18
 • ISBN: 978-83-7901-004-2
  978-83-60875-69-8

 • pobierz POBIERZ FRAGMENT KSIĄŻKI  

■ Produkt jest dostępny

Ilość:

Cena: 40 PLN

Zuzanna Jakubowska (ur. 1975 r.) – absolwentka lingwistyki stosowanej oraz iberystyki. W 2007 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Pomimo tego jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie wokół historii i kulturoznawstwa: pracuje w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi zajęcia z historii Hiszpanii. Wykłada też na Filologii Hiszpańskiej w SWPS. Dziejami Wyspy Wielkanocnej zainteresowała się w 2008 r. i od tego czasu upowszechnia wiedzę na jej temat, publikując artykuły i wygłaszając referaty na konferencjach. Ponadto jest tłumaczem z kilku języków oraz redaktorem książek, a z zamiłowania fotografem.


Autorka, podczas swoich badań nad osiemnastowieczną Hiszpanią, zainteresowała się również ówczesnymi relacjami podróżniczymi dotyczącymi Wyspy Wielkanocnej. […] Dr Jakubowska, jako językoznawca, tłumacz, kulturoznawca postanowiła przyswoić te teksty polskiemu odbiorcy i poddać je gruntownej analizie. […] W XVIII wieku do wyspy docierali kolejno Holendrzy, Hiszpanie, Brytyjczycy i Francuzi. Cele ich podroży były różne – były to ekspedycje odkrywcze, wojskowe, naukowe. Dr Jakubowską interesował fakt, iż za każdym razem były to spotkania dwóch odmiennych rzeczywistości, ale tylko Europejczycy zostawili potomnym świadectwo tych wydarzeń. […] Autorka rozprawy pragnęła przyjrzeć się, w jaki sposób zaplecze kulturowe i doświadczenia poszczególnych podróżników wpływały na wizję nieznanej cywilizacji, jaka wyłania się z ich przekazów. Jej celem było wykazanie, na ile wizje te dadzą się kulturowo przełożyć i skonfrontować z dzisiejszym stanem wiedzy na temat Wyspy Wielkanocnej.
 

z recenzji prof. UW dr. hab. Grażyny Grudzińskiej
 

Pierwsza w polskich badaniach naukowych praca będąca analizą obrazu Wyspy Wielkanocnej zawartego w tekstach jej osiemnastowiecznych odkrywców. Długotrwałe badania autorki nad rękopisami i pierwszymi wydaniami dały efekt w postaci wyśmienicie napisanej książki, w której dzienniki okrętowe, raporty i wspomnienia zostały zestawione z dzisiejszą wiedzą o Wyspie. Daleka od sensacjonalizmu i banalizacji, jakie obecnie dominują w tekstach o Wyspie Wielkanocnej, Zuzanna Jakubowska stara się przedstawić czytelnikowi prawdziwą naturę jej pierwotnych mieszkańców oraz środowisko naturalne, w którym funkcjonowali.
 

z recenzji dr. hab. Tadeusza Miłkowskiego
 
 

Recenzje - linki:
 
Recenzja książki w serwisie "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej
 
Rafał Wieczorek, Jakubowska, Zuzanna. Odkryta przypadkiem, pojęta opacznie. Wyspa Wielkanocna w osiemnastowiecznych relacjach podróżników na tle rozważań o spotkaniu kultur (Discovered by Chance, Interpreted Amiss: Easter Island in the 18th Century Travel Reports as Seen from Intercultural Encounters Perspective), "Rapa Nui Journal", Vol. 27 (2) October 2013




 POWRÓT


Katalog

Historia Małych Antyli
Cena: 35.00 zł


Historia Trynidadu i Tobago
Marcin Florian Gawrycki

Cena: 35.00 zł
Cena katalogowa: 35.00

Już wkrótce...





NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook