Odkryta przypadkiem, pojęta opacznie. Wyspa Wielkanocna w osiemnastowiecznych relacjach podróżników na tle rozważań o spotkaniu kultur

 • Autor:Zuzanna Jakubowska
 • Przekład tekstów źródłowych

  z
   języków angielskiego, hiszpańskiego, holenderskiego, niemieckiego:
  Zuzanna Jakubowska

  Z języka francuskiego:
  Michał Pirecki
 • Konsultacja marynistyczna:
  Marta Stebnicka
 • Recenzenci: prof. UW dr hab. Grażyna Grudzińska
  dr hab. Tadeusz Miłkowski
 • Okładka: miękka
 • nośnik: druk
 • Rok: 2013
 • Liczba stron: 488 + 18
 • ISBN: 978-83-7901-004-2
  978-83-60875-69-8

 • pobierz POBIERZ FRAGMENT KSIĄŻKI  

■ Produkt jest dostępny

Ilość:

Cena: 40 PLN

Zuzanna Jakubowska (ur. 1975 r.) – absolwentka lingwistyki stosowanej oraz iberystyki. W 2007 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Pomimo tego jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie wokół historii i kulturoznawstwa: pracuje w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi zajęcia z historii Hiszpanii. Wykłada też na Filologii Hiszpańskiej w SWPS. Dziejami Wyspy Wielkanocnej zainteresowała się w 2008 r. i od tego czasu upowszechnia wiedzę na jej temat, publikując artykuły i wygłaszając referaty na konferencjach. Ponadto jest tłumaczem z kilku języków oraz redaktorem książek, a z zamiłowania fotografem.


Autorka, podczas swoich badań nad osiemnastowieczną Hiszpanią, zainteresowała się również ówczesnymi relacjami podróżniczymi dotyczącymi Wyspy Wielkanocnej. […] Dr Jakubowska, jako językoznawca, tłumacz, kulturoznawca postanowiła przyswoić te teksty polskiemu odbiorcy i poddać je gruntownej analizie. […] W XVIII wieku do wyspy docierali kolejno Holendrzy, Hiszpanie, Brytyjczycy i Francuzi. Cele ich podroży były różne – były to ekspedycje odkrywcze, wojskowe, naukowe. Dr Jakubowską interesował fakt, iż za każdym razem były to spotkania dwóch odmiennych rzeczywistości, ale tylko Europejczycy zostawili potomnym świadectwo tych wydarzeń. […] Autorka rozprawy pragnęła przyjrzeć się, w jaki sposób zaplecze kulturowe i doświadczenia poszczególnych podróżników wpływały na wizję nieznanej cywilizacji, jaka wyłania się z ich przekazów. Jej celem było wykazanie, na ile wizje te dadzą się kulturowo przełożyć i skonfrontować z dzisiejszym stanem wiedzy na temat Wyspy Wielkanocnej.
 

z recenzji prof. UW dr. hab. Grażyny Grudzińskiej
 

Pierwsza w polskich badaniach naukowych praca będąca analizą obrazu Wyspy Wielkanocnej zawartego w tekstach jej osiemnastowiecznych odkrywców. Długotrwałe badania autorki nad rękopisami i pierwszymi wydaniami dały efekt w postaci wyśmienicie napisanej książki, w której dzienniki okrętowe, raporty i wspomnienia zostały zestawione z dzisiejszą wiedzą o Wyspie. Daleka od sensacjonalizmu i banalizacji, jakie obecnie dominują w tekstach o Wyspie Wielkanocnej, Zuzanna Jakubowska stara się przedstawić czytelnikowi prawdziwą naturę jej pierwotnych mieszkańców oraz środowisko naturalne, w którym funkcjonowali.
 

z recenzji dr. hab. Tadeusza Miłkowskiego
 
 

Recenzje - linki:
 
Recenzja książki w serwisie "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej
 
Rafał Wieczorek, Jakubowska, Zuzanna. Odkryta przypadkiem, pojęta opacznie. Wyspa Wielkanocna w osiemnastowiecznych relacjach podróżników na tle rozważań o spotkaniu kultur (Discovered by Chance, Interpreted Amiss: Easter Island in the 18th Century Travel Reports as Seen from Intercultural Encounters Perspective), "Rapa Nui Journal", Vol. 27 (2) October 2013
 POWRÓT


Katalog


Trzeba oswoić własne miejsce
Marcin Kula

Cena: 30.00 zł
Cena katalogowa: 30.00

Trzeba zapanować nad przestrzenią
Marcin Kula

Cena: 30.00 zł
Cena katalogowa: 30.00

Już wkrótce...

NetSoftware
2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook