Sztuka azulejos w Portugalii

• Autor:Alexandre Nobre Pais, João Pedro Monteiro, Paulo Henriques
  • Przedmowa do wydania polskiego:
    Jerzy Mazurek, Grażyna Grudzińska
  • Redakcja i konsultacja językowa:
    Zuzanna Jakubowska
  • Koordynator tomu: Rita Rolim
  • Przekład: Artur Antecki, Iwona Cellary, Martyna Gajewska, Zuzanna Jakubowska, Aleksandra Opara, Magdalena Pielak, Rita Rolim, Barbara Szlachta
  • Rok: 2007
  • Liczba stron: 56
  • ISBN: 978-83-60093-37-5
    978-83-60875-12-4

• pobierz POBIERZ FRAGMENT KSIĄŻKI

■ Produkt jest dostępny

Ilość:

Cena: 20 PLN

Ze wstępu:
Azulejos to jedna z najbardziej ekspresywnych form kultury portugalskiej, stanowiąca jednocześnie niezwykle oryginalny wkład twórczości Portugalczyków w kulturę uniwersalną.
W Portugalii azulejos wyszło poza swe zwyczajowe przeznaczenie utylitarne, a nawet przekroczyło kanony sztuki zdobniczej, osiągając ideał sztuki poprzez włączenie form poetyckich w ekspresję architektoniczną miast.
Dokonany przez Instytut Camõesa wybor sztuki azulejos – jednego z aspektów kultury portugalskiej – jest wspaniałym pomysłem oraz świetną okazją do rozpowszechniania wiedzy o tym rodzaju twórczości. Muzeum Narodowe Azulejos poparło ten projekt z wielkim zaangażowaniem. Samo istnienie Muzeum Narodowego Azulejos w Lizbonie dowodzi wyraźnie, jak wielką wartość stanowi ta dziedzina sztuki. Jest ona nie tylko olbrzymim dziedzictwem w Portugalii i krajach należących do jej dawnego Imperium, tj. Brazylii, krajach afrykańskich, a nawet Indiach, ale również od wieków stanowi wyraz inteligencji praktycznej i wrażliwości Portugalczyków.
Muzeum Narodowe Azulejos jest dziś jednym z najważniejszych muzeów ceramiki na świecie. Jego istnienie stanowi nie tylko zachętę do kolekcjonowania azulejos, lecz takźe zaproszenie do wizyty w Portugalii, gdzie nadal można podziwiać monumentalne kompozycje ceramiczne w ich pierwotnym otoczeniu, co pozwala zrozumieć ścisłą relację między sztuką azulejo a architekturą miast. Muzeum Narodowe Azulejos pełni również rolę ośrodka studiów nad ceramiką, przede wszystkim w jej funkcji licowania budowli. W badaniach tych istotna jest znajomość historii sztuki ceramicznej, inwentaryzacji oraz konserwacji azulejos. Tak jak Muzeum Narodowe Azulejos zaprasza do poznania sztuki azulejos w Portugalii, pragnąłbym, aby ta wystawa była zachętą do poznania fascynujących licowań z azulejos, a sama sztuka na długo zapadła w Państwa pamięć.
Paulo Henriques
Dyrektor Muzeum Narodowego Azulejos